Aby z predvianočného upratovania nebola aj predvianočná nočná mora

Kým si na Vianoce sadneme k jednému stolu, aby sme si užili chvíľku pokoja a kľudu, obvykle prežijeme celé týždne stresu a naháňania sa. Ako sa tomu vyhnúť? V prvom rade by ste si mali urobiť zoznam činností a úloh a nerobiť všetko na poslednú chvíľu. V nasledujúcich riadkoch nájdete aj pár konkrétnych tipov, ako si to uľahčiť ešte viac!

Aby z predvianočného upratovania nebola aj predvianočná nočná mora

(zdroj: unsplash.com)

Od stropu k podlahe

Pokojne začnite upratovať aj uprostred novembra. Možno to znie hrôzostrašne, ale to neznamená, že budete upratovať až do Štedrého dňa, naopak. Rozložte si povinnosti, ktoré najprv napíšete na zoznam, nielen na víkendy, ale aj na týždeň, budete hotoví rýchlejšie. Začnite s najnáročnejšími aktivitami, ako umývanie okien, pranie závesov, tepovanie kobercov či sedačiek. Skúste zaviesť pravidlo „zhora dole“, takže odteraz budete začínať upratovanie na plochách čo najbližšie k stropu a postupovať smerom k podlahe.

Utrite každý povrch

Na upratovanie by ste nemali byť sami – zapojte doňho celú domácnosť. Keď už upratujete viacerí, nezabudnite utrieť prach zo všetkých povrchov. Týka sa to aj zrkadiel a rôznych lapačov prachu, od kníh, elektroniky, spotrebičov až po porcelán. A, samozrejme, nevynechajte ani lustre, dvere a kvety. Keď už vyložíte všetko z poličiek a skriniek, je to ideálna príležitosť na to, aby ste to aj roztriedili a zarovnali. Vyhoďte všetku kozmetiku, lieky a potraviny, ktoré sú po záruke. Keď budete vysávať a vytierať podlahy, nevyhnite sa aspoň raz v roku ťažko dostupným miestam ako pod sedačkou a podobne.

Nezabúdajte aj na menšie spotrebiče

V spálni nezabudnite prezliecť obliečky, ale pre zmenu povysávajte aj matrace a chvíľu ich nechajte položené tak, aby k nim mal prístup čerstvý vzduch. Ani pranie nezanedbávajte – voľte kvalitné prostriedky a snažte sa prať na 60 stupňoch (v závislosti od materiálu obliečok). V obývačke nezabudnite na už spomínanú pohovku. Práve pri jej čistení môžete využiť aj vysávač s mokrým čistením. Kuchyňa je vašou vizitkou, preto tentokrát nevyčistite len linku, ale aj chladničku, digestor, menšie spotrebiče a rúru. Vyčistite aj odpadkové koše a odmrazte mrazničku. Uvidíte, že vďaka takémuto predčasnému a intenzívnemu upratovaniu si následne užijete Vianoce v krásnom a prevoňanom domove.

Podobné články