Na čo myslieť pri nákupe novej sedačky?

Sedačka je neodmysliteľnou súčasťou mnohých obývačiek. Poskytuje komfort počas pokojných večerov o samote, ale zároveň spája kolektív keď sa v miestnosti stretne viac ľudí. Sedačka okrem pohodlia spĺňa aj designovú úlohu, keďže môže patriť medzi najväčšie kusy nábytku v obývačke. Pri kupovaní novej sedačky teda treba zvážiť množstvo aspektov a je jednoduché na niektoré zabudnúť.

Na čo myslieť pri nákupe novej sedačky?

Na čo myslieť pri nákupe novej sedačky? (Foto: sedackynamieru.sk)

Preto si prečítajte tento článok a možno vám pripomenie niečo, na čo by ste zabudli.

Veľkosť a tvar

Veľkosť správnej sedačky závisí od veľkosti izby. Nie je dobré, ak kvôli sedačke izba pôsobí preplneným dojmom. V prípade menších priestorov radšej zvoľte menšiu sedačku a kreslá ako jeden veľký kus. Tvar závisí tiež od priestorových možností, ale aj od vašich preferencií.

Keď máte dosť miesta a neplánujete rozloženie nábytku často meniť, komfortná sedačka v tvare U bude výbornou voľbou, lebo sa na ňu zmestí veľa ľudí. Ak napríklad máte malé deti, ktoré potrebujú aj priestor na hranie a budú chcieť nábytok presúvať podľa aktuálnej nálady, asi bude lepšie zvoliť menšiu sedačku a kreslo.

Farba

Farba sedačky závisí hlavne od ostatných farieb v miestnosti. Nie je dobré ak je sedačka jediný kus nábytku v danej farbe. Ľudia avšak často robia tú chybu, že sa snažia zo sedačky robiť menej nápadný prvok v interiéri. Ak je váš byt zariadený do pestrých farieb, nebojte sa s nimi zladiť aj sedačku.

Pohodlie

Nezabúdajte na to, že nech už sedačka vyzerá akokoľvek dobre, neprinesie vám žiadnu radosť ak nebude pohodlná. Preto si ju choďte pred kúpením vyskúšať priamo do predajne. Vystriedajte niekoľko polôh, aby ste vedeli či sú všetky jej časti rovnako pohodlné. Venujte pozornosť aj zadnej časti, o ktorú sa opiera chrbát a tomu, aké sú k nej vankúše. Ideálne je zobrať si aj niekoho druhého na skúšobné sedenie, nech máte minimálne dva názory.

Nohy

Málokto sa v predajni zohýba pod sedačku, aby skontroloval nohy. Avšak nie je nič horšie, než pocit keď si sedačku priveziete domov, poskladáte a zistíte, že jej nohy sa absolútne nehodia k zvyšku miestnosti. Preto si všímajte ich materiál aj tvar už v obchode.

Opierky na ruky

V tomto prípade ide opäť o váš osobný vkus a ladenie sedačky so zvyškom miestnosti. Mohutnejšie a zatočené opierky na ruky sú typické pre byty zariadené v retro štýle. Naopak úzke a rovné pôsobia minimalistickým a moderným dojmom.

Rám

Výhoda rámu je v tom, že ho nemusíte ladiť so zvyškom miestnosti. Ak sa ale rozhodnete šetriť na ráme, riskujete že budete o chvíľu kupovať novú sedačku. Hlavne pre rodiny s deťmi platí, že čím pevnejší, tým lepšie. Ak vám po nej nikto nebude v rámci hry skákať, stačí vám sústrediť sa na pohodlie. Keď ju budete v predajni skúšať, počúvajte či nevŕzga, nepraská alebo nevydáva iné zvláštne zvuky keď sa na nej hýbete.

Pri výbere novej sedačky sa hlavne nesnažte veľmi šetriť. Treba si uvedomiť, že je to kus nábytku, na ktorom bude tráviť obrovské množstvo času – sami, s rodinou, ale aj s kamarátmi, ktorí prídu na návštevu. Preto je dôležité, aby ste z nej mali čo najlepší pocit.

Text: PR

Podobné články