Ste veľký kávičkár? Alebo aký kávovar sa vám domov najviac hodí

Vychutnať si dobrú kávu si už dnes chce väčšina z nás. Z instantnej a zalievanej sme prešli na zmesi arabiky a robusty a vyberáme si to najlepšie z najlepšieho. Kávovar má už doma každý druhý milovník kávy a ak stále váhate nad tým, aký by sa hodil vám, v nasledujúcom článku sa vám pokúsime poradiť.

Ste veľký kávičkár? Alebo aký kávovar sa vám domov najviac hodí

(zdroj: unsplash.com)

Možno vám postačí aj ten najmenší

Pre mnohých ľudí je káva neodmysliteľnou súčasťou dňa a stretnutí – či už na pracovisku alebo v pohodlí domova. Za delikátnou kávou nemusíte chodiť do kaviarne. Moderné kávovary ponúkajú technológie, ktoré si poradia so zrnkovou kávou, mletou kávou aj predpripravenými kapsulami jednoducho a v priebehu pár chvíľ. Kávovar stojí niekoľko desiatok až stovky eur. Koľko investovať? Bude mať drahý stroj pravidelné využitie alebo sa z neho stane estetický solitér na kuchynskej linke? Prvá vec, ktorú by ste pred nákupom kávovaru mali zvážiť, je reálna spotreba kávy. Ak bývate v domácnosti, kde sa denne vypijú 1 – 4 šálky kávy, nemusíte mať prehnané nároky na objem nádoby na vodu, ani na rýchlosť prípravy. Vystačíte so šikovným, menším a cenovo dostupnejším kávovarom. Pri vyššom zaťažení je na mieste investícia do kávovaru, ktorý disponuje jednoduchou obsluhou, väčšou kapacitou nádob na vodu a mlieko aj možnosťou nastaviť si nápoj podľa vlastných preferencií.

Na espresso, aj na caffé latte

Po počte šálok je rovnako dôležitá aj otázka aj tá, aký druh kávy pijete. Určite poznáte ľudí, ktorí majú v obľube iba čisté intenzívne espresso, ale aj takých, ktorí majú najradšej kávu s bohatou mliečnou penou. Pri výbere kávovaru zohľadnite najmä preferencie tých, ktorí s ním prídu najčastejšie do kontaktu. Ak majú členovia vašej domácnosti alebo kolegovia rozličné chute, hľadajte univerzálny kávovar, ktorý svojím vyhotovením aj funkčnosťou dokáže pokryť nároky každého používateľa. Najnovšie kávovary už také možnosti ponúkajú a váš obľúbený horúci nápoj vám pripravia v baristickej kvalite. Častokrát ide doslova aj o dizajnový kúsok.

Každý uprednostní niečo iné

Základné rozdelenie kávovarov spočíva v rozdelení na kávovar na kapsuly, automatický kávovar, pákový kávovar, prekvapkávací kávovar a moka kávovar. Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Pokúsime sa zhrnúť tie najzásadnejšie. Kapsulový kávovar sa hodí práve tam, kde ho budú používať rôzni používatelia, pretože v širokom výbere kapsúl nájdete kávy z celého sveta rôznych druhov. Nie je náročný na priestor, ani na prvotnú investíciu, treba však počítať s dodatočným kupovaním kapsúl. Oproti tomu sa automatický kávovar postará o dokonalú čerstvosť, chuť a arómu kávy. Ak ste milovníkom dokonalého espressa bez starostí, je tento kávovar vhodný práve pre vás. Nevýhodou je vyššia cena a dosť miesta, ktoré takýto kávovar zaberá, pretože je obvykle vybavený aj mlynčekom na kávu a zásobníkom na mlieko. Pákový kávovar sa hodí skôr pre baristov-amatérov, ktorí chcú mať prípravu svojej kávy pod kontrolou. Vyžaduje si to tak viac času a určité baristické schopnosti. Oproti automatickému kávovaru je však lacnejší. Cenovo nenáročné sú aj posledné dva kávovary. V prípade prekvapkávacieho kávovaru si však nevychutnáte natoľko výraznú a silnú kávu, ako pri káve pripravenej pomocou vysokého tlaku. Je ideálna pre milovníkov turka bez usadeniny. Moka kávovar, nazývaný aj koťogo, je ideálnym riešením do malej kuchyne. Zaberie minimum miesta, je najlacnejší zo všetkých vyššie spomenutých typov a pripravíte si vďaka nemu kávu so silnou chuťou a vyšším obsahom kofeínu. Ak už máte v kúpe kávovaru jasnejšie, pozrite si ešte test najlepších kávovarov, aby ste sa vedeli rozhodnúť aj pre značku či konkrétny model.

Podobné články