Ako si vybrať práčku, s ktorou budete spokojní?

Okrem osobnej hygieny sa o pohodlie a komfort stará aj údržba našich odevov. Zariadenie určené na tieto účely je však potrebné dobre vybrať, aby ste sa o niekoľko mesiacov nemuseli rozčuľovať nad nedomyslenými krokmi.

Ako si vybrať práčku, s ktorou budete spokojní?

Ako si vybrať práčku, s ktorou budete spokojní? (Foto: unsplash.com)

Moderné práčky majú ale toľko parametrov a funkcií, že vás pri výbere môžu ľahko zmiasť. Aby ste sa tomu vyhli a sústredili sa na podstatné veci, máme pre vás niekoľko dôležitých rád.

Druh a veľkosť práčky

Východiskovým bodom je miesto, kde bude práčka nainštalovaná. Určuje typ a rozmery modelu, ktorý vám vyhovuje.

Existujú dva typy práčok:

  • Plnenie spredu;
  • Plnenie zhora.

Nemenej dôležitým detailom je aj rozmer.

  • Štandard: výška 85 – 90 cm, hĺbka 45 – 60 cm, šírka 60 cm.
  • Úzka práčka: hĺbka menej ako 45 cm.
  • Kompaktná práčka: všetky parametre sú menšie ako štandard.

Štandardné modely sú vhodné pre relatívne priestranné izby, pretože zaberajú najviac miesta. Kompaktné a úzke sú vhodné pre inštaláciu v malých miestnostiach, pod doskami alebo umývadlami. Majú však slabinu, zvládnu menší objem prania na jeden cyklus.

V každom prípade je dobrou správou to, že ak by sa vám náhodou, z akýchkoľvek dôvodov pokazila, môžete si kúpiť nové náhradné diely na práčku a ušetriť na novej.

Hmotnosť bielizne

Druhým dôležitým parametrom, ktorý ovplyvňuje výber tohto dôležitého stroja, je objem prádla, ktorý potrebujete vyprať. Súvisí to priamo s počtom ľudí, ktorí budú zariadenie používať.

Existujú približné výpočty, podľa ktorých si môžete vybrať:

  • Pre 1-2 osoby postačuje stroj s hmotnosťou 4 kg.
  • Pre 3-5 osôb – 6 kg.
  • Pre viac ako 5 osôb – 8–9 kg.

Ak máte malé deti alebo ich plánujete mať, vyberte si z logických dôvodov modely s maximálnym zaťažením. Ak by náhodou nápor nezvládla, nové čerpadlo do práčky si kúpite ľahko.

Funkcie

Moderné modely sú vybavené základnými režimami, ako je pranie pri rôznych teplotách, pláchanie a odstreďovanie. Musíte sa len rozhodnúť, ktoré z ďalších funkcií potrebujete a ktoré budú iba plytvaním peniazmi.

Ponuka je obrovská, preto okrem spotreby energie, myslite aj na iné detaily, ktoré o plnohodnotnom využití vašej práčky rozhodujú najviac.

Text:PR

Podobné články