Ako ušetriť na havarijnom poistení?

Chcete mať auto dobre poistené a zároveň za poistenie neplatiť viac, než je nutné? Poradíme vám, ako na to.

Ako ušetriť na havarijnom poistení?

Ako ušetriť na havarijnom poistení? (zdroj: komerčný článok)

Havarijné poistenie je dôležitá vec. Riziko číha na každom rohu a ak máte nové, alebo len mierne ojazdené auto, určite sa vám oplatí. Síce nie je zo zákona povinné (ako je to v prípade povinného ručenia), v prípade nehody vám však ušetrí veľa starosti.

Čo znamená, keď sa povie …

Kto vlastní automobil, stretne sa s dvomi druhmi poistenia. Aký je medzi nimi rozdiel?

Povinné zmluvné poistenie

Poistenie zodpovednosti za škodu z prevádzky vozidla. Ako názov napovedá, je zo zákona povinné. Musí ho mať každé vozidlo, ktoré má pridelenú ŠPZ. Kryje škody na vozidlách aj na zdraví, ktoré spôsobíte iným osobám. Pokryje im liečebné náklady, ušlý zisk i bolestné. POZOR: Nevzťahuje sa na vaše škody.

Havarijné poistenie

Chráni vás a vaše vozidlo pred škodami spôsobenými živlami alebo vzniknutými v dôsledku havárie, vandalizmu, odcudzenia a neoprávneného použitia vozidla. Kto má dohodnuté havarijné poistenie môže počítať s tým, že mu poisťovňa v takýchto prípadoch vyplatí náhradu škody.

Šírka krytia a výška poistných limitov je závislá od zvolenej poisťovne a dohodnutého produktu. Cena havarijného poistenia sa od nich odvíja, závislá je ale aj na veku vozidla.

Nechcete zbytočne preplácať poisťovňu? Zostavte si havarijné poistenie podľa svojich potrieb.

Ako ušetriť nejakú korunu, a pritom mať auto dobre poistené?

  • Dohodnite si havarijné poistenie spolu s povinným ručením. Väčšina poisťovní vám ponúkne výhodnejšiu cenu pri objednaní viac produktov naraz.
  • Dohodnite si poistenie on-line. Využite webový porovnávač poistenia a vyberte si tú najvýhodnejšiu ponuku. Rozdiel medzi dohodou na pobočke a on-line môže byť až štvrtina ceny.
  • Každý rok porovnávajte ceny. Rovnako ako klesá hodnota vozidla, mení sa aj cena poistenia. Ideálne teda je každý rok uzatvoriť novú poistku, ktorá berie do úvahy aktuálnu hodnotu vozidla. Dajte si ale pozor, aby ste stihli podať výpoveď z existujúcej zmluvy včas – väčšinou sa jedná o lehotu 6 týždňov.
  • Zabezpečte svoje vozidlo. Auto so zabezpečovacími prvkami je menej rizikové než vozidlo bez nich. Premietne sa to aj na cene. Najvyššiu zľavu získate, keď auto vybavíte vyhľadávacím systémom.
  • Poistite len to, čo potrebujete. Normálne je najlepší variant All risk, ktorý vás kryje pred všetkými rizikami. U starších vozidiel sa to však už nemusí vyplatiť.
  • Záleží aj na výške spoluúčasti. Čím je spoluúčasť nižšia, tým je cena poistenia vyššia.
  • Jazdíte len príležitostne? Využite zľavy za nízky nájazd kilometrov, ktorú niektoré poisťovne poskytujú.
  • Na cenu má vplyv aj to, ako jazdíte. Kto jazdí bez nehôd, zaplatí menej.

Komerčný článok

Podobné články