Ako sa starať o bazén?

Slniečko už čoskoro prevezme vládu a my sa budeme môcť tešiť na dni strávené pri bazéne. Aby ste sa na neho nemuseli len pozerať, ale mohli sa aj kúpať, musíte sa o neho riadne starať. Ako sa o bazén starať?

Ako sa starať o bazén?

Ako sa starať o bazén? (zdroj: komerčný článok)

Základom každého bazéna je čistá voda

Komu by sa chcelo vliezť do kalnej vody nevábnej vône? Aby bola voda bez baktérií, zápachu, rias a nepôsobila vám žiadne ťažkosti, je dôležité sa o ňu správne starať.

  • Aspoň dvakrát denne pustite na 4-5 hodín filtráciu.
  • Minimálne raz týždenne kontrolujte hodnoty vody ako pH, tvrdosť a obsah voľného chlóru.
  • Nezabúdajte na dezinfekciu vody.

Ako vybrať správnu filtráciu?

Každodenné prečistenie vody je základ. Bohužiaľ stačí málo a voda sa rýchlo kazí. Príliš vysoké teploty, časté kúpanie, vietor, dážď, zvyšky trávy a hmyzu, opaľovacie prípravky – to všetko negatívne ovplyvňuje kvalitu a čistotu vody.

Aby bol bazén plný krištáľovo čistej vody, musí k nemu byť napojená vhodná filtrácia. Pri jej výbere je dôležité zamerať sa na filtračný výkon. Ten by mal byť o niečo vyšší ako kubíkový výkon, ktorý pre svoj bazén vypočítate nasledujúcim spôsobom. Objem bazéna vydeľte štyrmi.

Na trhu nájdeme dva druhy bazénových filtrácií.

Kartušová filtrácia vhodná pre menší nadzemný bazén s objemom do 8 m3.

Piesková filtrácia, ktorá je finančne náročnejšie, na druhú stranu ponúka ideálne riešenie pre všetky väčšie nadzemné bazény.

Náš tip: Filtráciu púšťajte aspoň dvakrát denne, ak sa kúpete často, pustite ju pokojne viackrát. Nikdy ju ale nepúšťajte vo chvíli, keď sa kúpete.

Kontrolujte hodnoty vody, hlavne pH

Práve pH je totiž základným kameňom starostlivosti o bazénovú vodu. Jeho hodnoty by sa mali pohybovať medzi 7,0-7,4. Nižšia hodnota býva vinníkom podráždenia očí a kože i korózie kovových častí bazéna. Vyššia pH znižuje účinok chlóru, kalí vodu a dráždi oči a pokožku.

Viete, že medzi ďalšie hodnoty, ktoré je potrebné sledovať patrí tvrdosť vody, ktorá by nemala presiahnuť 18 ° N a obsah voľného chlóru? Ten by sa mal pohybovať medzi 0,3 a 0,6 mg / l.

Náš tip: Všetky hodnoty môžete kontrolovať pomocou bazénových testerov v podobe testovacích prúžkov, kvapkového testeru bazénovej vody alebo testovacích súprav.

Ako sa starať o bazén?

Prečo nezabúdať na dezinfekciu vody?

Dezinfekcia vodu zbaví nežiaducich rias, vírusov, baktérií a ďalších nečistôt. Najčastejšie sa k tomu využíva chlór, ktorý je zdravotne nezávadný a finančne dostupný.

Náš tip: Kto nechce do vody liať chlór alebo má malé deti či citlivú pokožku, ten môže siahnuť po bezchlórovej bazénovej chémii, alebo si zaobstarať solinátor a do vody pridávať bezjódovú soľ.

Komerčný článok

Podobné články